9S20FU20-FF20 9S-90 Degree Swivel fluid power component configured with a -20 (1 1/4″) FU-Female O-Ring Face Seal Union barrel connector and -20 (1 1/4″) FF-Female O-Ring Face Seal stem connector.
Related Documents & Downloads
9S20FU20-FF20 9S-90 Degree Swivel fluid power component configured with a -20 (1 1/4″) FU-Female O-Ring Face Seal Union barrel connector and -20 (1 1/4″) FF-Female O-Ring Face Seal stem connector.
Related Documents & Downloads
| Weight | 3.55 lbs |
|---|---|
| Part Number | 9S20FU20-FF20 |
| Barrel Connector | FU-Female O-Ring Face Seal Union |
| BC Size | -20 (1 1/4") |
| Stem Connector | FF-Female O-Ring Face Seal |
| SC Size | -20 (1 1/4") |
| K Diameter | 2.75 |
| T1 (metric) | UN-2B |
| T2 (metric) | UN-2B |
| A (metric) | 90.2 mm |
| B (metric) | 53.3 mm |
| C (metric) | 103.9 mm |
| D (metric) | 69.1 mm |
| F (metric) | 55.9 mm |
| g (metric) | 41.9 mm |
| H Hex (metric) | 50.8 mm |
| J Hex (metric) | 50.8 mm |
| L Hex (metric) | 50.8 mm |
| K Diameter (metric) | 69.9 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 1.61 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 27.6 MPa |
We’re ready to help you find the fluid power solutions you need.