9S16FU16-FF16 9S-90 Degree Swivel fluid power component configured with a -16 (1″) FU-Female O-Ring Face Seal Union barrel connector and -16 (1″) FF-Female O-Ring Face Seal stem connector.
Related Documents & Downloads
9S16FU16-FF16 9S-90 Degree Swivel fluid power component configured with a -16 (1″) FU-Female O-Ring Face Seal Union barrel connector and -16 (1″) FF-Female O-Ring Face Seal stem connector.
Related Documents & Downloads
| Weight | 2.49 lbs |
|---|---|
| Part Number | 9S16FU16-FF16 |
| Barrel Connector | FU-Female O-Ring Face Seal Union |
| BC Size | -16 (1") |
| Stem Connector | FF-Female O-Ring Face Seal |
| SC Size | -16 (1") |
| K Diameter | 2.13 |
| T1 (metric) | UN-2B |
| T2 (metric) | UN-2B |
| A (metric) | 81.5 mm |
| B (metric) | 53.1 mm |
| C (metric) | 93.0 mm |
| D (metric) | 66.0 mm |
| F (metric) | 52.3 mm |
| g (metric) | 37.6 mm |
| H Hex (metric) | 41.4 mm |
| J Hex (metric) | 41.4 mm |
| L Hex (metric) | 41.4 mm |
| K Diameter (metric) | 54.1 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 1.13 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 27.6 MPa |
We’re ready to help you find the fluid power solutions you need.