18S8F10-J8 18S-Parallel Plane Swivel fluid power component configured with a -10 (5/8″) F-Male O-Ring Face Seal barrel connector and -8 (1/2″) J-Male JIC stem connector.
18S8F10-J8 18S-Parallel Plane Swivel
Product Specifications
| Part Number | 18S8F10-J8 |
|---|---|
| Barrel Connector | F-Male O-Ring Face Seal |
| BC Size | -10 (5/8") |
| Stem Connector | J-Male JIC |
| SC Size | -8 (1/2") |
| K Diameter | 1.3 |
| T1 (metric) | UNS-2A |
| T2 (metric) | UNF-2A |
| A (metric) | 77.0 mm |
| B (metric) | 37.8 mm |
| C (metric) | 55.4 mm |
| D (metric) | 38.9 mm |
| E (metric) | 53.3 mm |
| F (metric) | 36.8 mm |
| g (metric) | 0.0 mm |
| G1 (metric) | 0.0 mm |
| H Hex (metric) | 28.7 mm |
| J Hex (metric) | 0.0 mm |
| L Hex (metric) | 0.0 mm |
| K Diameter (metric) | 33.0 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 0.00 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 20.7 MPa |
