18S6PU4-PU4 18S-Parallel Plane Swivel fluid power component configured with a -4 (1/4″) PU-Female Pipe Union barrel connector and -4 (1/4″) PU-Female Pipe Union stem connector.
18S6PU4-PU4 18S-Parallel Plane Swivel
Product Specifications
| Weight | 0.84 lbs |
|---|---|
| Part Number | 18S6PU4-PU4 |
| Barrel Connector | PU-Female Pipe Union |
| BC Size | -4 (1/4") |
| Stem Connector | PU-Female Pipe Union |
| SC Size | -4 (1/4") |
| K Diameter | 0.92 |
| T1 (metric) | NPSM |
| T2 (metric) | NPSM |
| A (metric) | 169.7 mm |
| B (metric) | 85.3 mm |
| C (metric) | 43.9 mm |
| D (metric) | 32.3 mm |
| E (metric) | 43.9 mm |
| F (metric) | 32.3 mm |
| g (metric) | 0.0 mm |
| G1 (metric) | 0.0 mm |
| H Hex (metric) | 25.4 mm |
| J Hex (metric) | 19.1 mm |
| L Hex (metric) | 19.1 mm |
| K Diameter (metric) | 23.4 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 0.38 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 20.7 MPa |
