18S32PU32-P32 18S-Parallel Plane Swivel fluid power component configured with a -32 (2″) PU-Female Pipe Union barrel connector and -32 (2″) P-Male Pipe stem connector.
18S32PU32-P32 18S-Parallel Plane Swivel
Product Specifications
| Weight | 24.53 lbs |
|---|---|
| Part Number | 18S32PU32-P32 |
| Barrel Connector | PU-Female Pipe Union |
| BC Size | -32 (2") |
| Stem Connector | P-Male Pipe |
| SC Size | -32 (2") |
| K Diameter | 4.5 |
| T1 (metric) | NPSM |
| T2 (metric) | NPTF |
| A (metric) | 169.7 mm |
| B (metric) | 85.3 mm |
| C (metric) | 157.2 mm |
| D (metric) | 100.1 mm |
| E (metric) | 172.7 mm |
| F (metric) | 115.6 mm |
| g (metric) | 0.0 mm |
| G1 (metric) | 0.0 mm |
| H Hex (metric) | 72.9 mm |
| J Hex (metric) | 0.0 mm |
| L Hex (metric) | 69.9 mm |
| K Diameter (metric) | 114.3 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 11.13 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 20.7 MPa |
