18S20F20-F20 18S-Parallel Plane Swivel fluid power component configured with a -20 (1 1/4″) F-Male O-Ring Face Seal barrel connector and -20 (1 1/4″) F-Male O-Ring Face Seal stem connector.
18S20F20-F20 18S-Parallel Plane Swivel
Product Specifications
| Weight | 5.45 lbs |
|---|---|
| Part Number | 18S20F20-F20 |
| Barrel Connector | F-Male O-Ring Face Seal |
| BC Size | -20 (1 1/4") |
| Stem Connector | F-Male O-Ring Face Seal |
| SC Size | -20 (1 1/4") |
| K Diameter | 2.75 |
| T1 (metric) | UN-2A |
| T2 (metric) | UN-2A |
| A (metric) | 126.0 mm |
| B (metric) | 63.5 mm |
| C (metric) | 90.7 mm |
| D (metric) | 55.9 mm |
| E (metric) | 90.7 mm |
| F (metric) | 55.9 mm |
| g (metric) | 0.0 mm |
| G1 (metric) | 0.0 mm |
| H Hex (metric) | 50.8 mm |
| J Hex (metric) | 0.0 mm |
| L Hex (metric) | 0.0 mm |
| K Diameter (metric) | 69.9 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 2.47 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 20.7 MPa |
