18S16PF16-J16 18S-Parallel Plane Swivel fluid power component configured with a -16 (1″) PF-Female Pipe barrel connector and -16 (1″) J-Male JIC stem connector.
18S16PF16-J16 18S-Parallel Plane Swivel
Product Specifications
| Weight | 4.05 lbs |
|---|---|
| Part Number | 18S16PF16-J16 |
| Barrel Connector | PF-Female Pipe |
| BC Size | -16 (1") |
| Stem Connector | J-Male JIC |
| SC Size | -16 (1") |
| K Diameter | 2.13 |
| T1 (metric) | NPTF |
| T2 (metric) | UN-2A |
| A (metric) | 169.7 mm |
| B (metric) | 85.3 mm |
| C (metric) | 89.9 mm |
| D (metric) | 63.0 mm |
| E (metric) | 82.0 mm |
| F (metric) | 55.1 mm |
| g (metric) | 0.0 mm |
| G1 (metric) | 0.0 mm |
| H Hex (metric) | 41.4 mm |
| J Hex (metric) | 0.0 mm |
| L Hex (metric) | 0.0 mm |
| K Diameter (metric) | 54.1 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 1.84 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 20.7 MPa |
