18S16FU16-PU16 18S-Parallel Plane Swivel fluid power component configured with a -16 (1″) FU-Female O-Ring Face Seal Union barrel connector and -16 (1″) PU-Female Pipe Union stem connector.
18S16FU16-PU16 18S-Parallel Plane Swivel
Product Specifications
| Weight | 4.12 lbs |
|---|---|
| Part Number | 18S16FU16-PU16 |
| Barrel Connector | FU-Female O-Ring Face Seal Union |
| BC Size | -16 (1") |
| Stem Connector | PU-Female Pipe Union |
| SC Size | -16 (1") |
| K Diameter | 2.13 |
| T1 (metric) | UN-2B |
| T2 (metric) | NPSM |
| A (metric) | 169.7 mm |
| B (metric) | 85.3 mm |
| C (metric) | 93.0 mm |
| D (metric) | 66.0 mm |
| E (metric) | 84.1 mm |
| F (metric) | 57.2 mm |
| g (metric) | 52.3 mm |
| G1 (metric) | 0.0 mm |
| H Hex (metric) | 41.4 mm |
| J Hex (metric) | 41.4 mm |
| L Hex (metric) | 38.1 mm |
| K Diameter (metric) | 54.1 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 1.87 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 20.7 MPa |
