18S12F12-PF12 18S-Parallel Plane Swivel fluid power component configured with a -12 (3/4″) F-Male O-Ring Face Seal barrel connector and -12 (3/4″) PF-Female Pipe stem connector.
18S12F12-PF12 18S-Parallel Plane Swivel
Product Specifications
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Part Number | 18S12F12-PF12 |
| Barrel Connector | F-Male O-Ring Face Seal |
| BC Size | -12 (3/4") |
| Stem Connector | PF-Female Pipe |
| SC Size | -12 (3/4") |
| K Diameter | 1.9 |
| T1 (metric) | UN-2A |
| T2 (metric) | NPTF |
| A (metric) | 95.8 mm |
| B (metric) | 47.2 mm |
| C (metric) | 71.9 mm |
| D (metric) | 47.8 mm |
| E (metric) | 81.0 mm |
| F (metric) | 56.9 mm |
| g (metric) | 0.0 mm |
| G1 (metric) | 0.0 mm |
| H Hex (metric) | 35.1 mm |
| J Hex (metric) | 0.0 mm |
| L Hex (metric) | 0.0 mm |
| K Diameter (metric) | 48.3 mm |
| Vacuum (metric) | 1.0 bar |
| Weight (kgs) | 1.34 kg |
| Temperature Range (C) | -34°C to 121°C |
| Max W.P. (Metric) | 20.7 MPa |
